2109/756
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Vintergæk”. Bordlampe med stel af dukolakeret stål. Fatningshus og afbryderhus af bakelit. Skærmsæt af gulmalet matglas, bundskål af matglas. Udført hos Louis Poulsen, 1930erne. H. 38,5.
Knækket afbryderhus. Dukolakering med afskalninger. Skærmholder mangler. Desuden almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 2. marts 2021
Vurdering
Hammerslag