1951/9030
John Ellicott (f. London 1706, d. 1772)
Engelsk George III standur i kasse af mahogni, skive af forgyldt mesing med gennembrudt hjørneornamentik af forgyldt bronze i form af gennembrudte rocailler og slynget bladværk, timekrans med romer og arabertal, værk med ‘Strike- Silent. Sign. 'Ellicott, London'. 18. årh.s slutning. H. 233. B. 50. D. 25.
Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. To lodder, Pendul og Nøgle medfølger.
Selected (udskudt), 23. december 2019
Vurdering
Hammerslag