1951/334
Fransk kartelur i bronze, støbt med putto, blomster, rocailler og kæmninger, hvidemaljeret urskive med arabertal. Urværk stemplet Japy Frères et Cie. Ca. 1900. H. 48.
Urskive med revner. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Pendul samt optræksnøgle medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia (udskudt), 23. december 2019
Vurdering
Hammerslag