Jais Nielsen (f. København 1885, d. Hellerup 1961)
Et par skåle af stentøj dekoreret med invendig med motiver af hhv. kvinder og en ældre man i sort glasur på turkisblå bund. Udvendigt dekoreret med mørkebrun glasur. Signeret hhv. Jais, 10–8-57 og monogram. Kgl. P. Største skål unik. H. hhv. 7 og 6,3. Diam. hhv. 18 og 17. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Største skål med reparationer på øvre kant, hveraf en større.
Moderne kunst og design, 5. oktober 2021