1813/​1124

Smykkesæt bestående af armring af 8 kt. guld prydet med otte facetslebne smaragder, talrige rubiner og talrige ferskvandskulturperler samt ring af 14 kt. guld prydet med fem facetslebne smaragder, seks facetslebne rubiner og talrige ferskvandskulturperler. Diam. 5,8 mm. B. 10 mm. Str. 57. (2)

Æske medfølger.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Ringen mangler en perle.

Smykker, 28. marts 2018

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag