1733/​181

Samuel Lawson (f. Keighley 1721, d. 1770)

Engelsk George II standur i kasse af mørkpoleret egetræ, skive af messing med hjørne ornamenter, forsølvet timekrans, værk med månefase, datoviser og slag. Sign. Sam Lawson, Keighley. 18. årh.s midte. H. 209. B. 54. D. 30.

Senere udskæringer. Lodder, pendul og optræksnøgle medfølger. Bemærk venligst: Bruun Rasmussen garanterer ikke for værkets funktionsduelighed.

Ældre malerier og møbler, 14. august 2017

Ure ▸ Standure

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK