2150/653
J. F. Willumsen (f. København 1863, d. Cannes 1958)
“Champagneplakaten”, “Legende amoriner”. Tryksign. 1897 J.F.W. 1912. Litografi i farver. Udført efter et akvarel-udkast fra 1897 til en champagneplakat. Lysmål 49×64.
Litteratur: Sigurd Schultz, “J.F. Willumsen: grafiske arbejder”, 1943, afb. s. 75, fortegnelse nr. 107.
Sigurd Schultz, “Willumsens grafik”, 1961, nr. 161.
Papiret er gulnet. Misfarvninger. Fugtskjolder. Undersøgt i ramme.
Moderne kunst og design, 14. december 2021
Vurdering
Hammerslag
10 bud