1921/936
Dansk snedkermester
Overpolstret to-personers sofa med ben af bejdset bøg og sko af messing, betrukket med brunt uld. 1930–40'erne. L. 136.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds, pletter og huller.
Moderne kunst og design, 21. maj 2019
Vurdering
Hammerslag