2025/​8554

Russisk ikon forestillende Jomfru Marias fødsel, bort med helgener, øverst den nytestamentlige treenighed. Tempera på træ. Forsænket billedflade (kovtjeg). 19. årh. 31×26,5.

Til venstre Marias moder Anna i barselssengen. Til højre sidder jomfru Marias fader Joakim. Besøgende bringer barselsgaver. En fødselshjælper sidder med den nyfødte.

Restaureret.

Russisk tema, 15. juni 2020

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

6.000 DKK

6.000 DKK