2025/8554
Russisk ikon forestillende Jomfru Marias fødsel, bort med helgener, øverst den nytestamentlige treenighed. Tempera på træ. Forsænket billedflade (kovtjeg). 19. årh. 31×26,5.
Til venstre Marias moder Anna i barselssengen. Til højre sidder jomfru Marias fader Joakim. Besøgende bringer barselsgaver. En fødselshjælper sidder med den nyfødte.
Restaureret.
Russisk tema, 15. juni 2020
Vurdering
Hammerslag