2415/204
Et ostindisk våbenfad af porcelæn, dekoreret i farver og guld med våben for Lutwyche with Bagnall, fane dekoreret i blå med firkloede drager og fugl Føniks. Kina, ca. 1720. Diam. 36 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Gennemgående hårrevne i fane øverst samt nogle glasur ridser/revner. Gennemrepareret.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. april 2024
Vurdering
Hammerslag