2048/793
Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
Bordlampe af patineret diskometal, firesidet, kurvet fodstykke og stamme med stiliseret ornamentik. Stemplet monogram Just A., dessin D8. Udført hos Just Andersen. H. Inkl. montering 74.
Alders- og brugsstilage. Overfladeridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 24. november 2020
Vurdering
Hammerslag