2005/​789

Kaj Franck (f. Finland 1911, d. Santorini, Grækenland 1989)

To vaser og to skåle af klart glas indlagt med hhv. luftbobler og mønstre i gråt. Største skål sign. K. Franck, Nuutajärvi, Notsjö -54. Mindste vase sign. K. Franck - Iittala. To øvrige usigneret. H. 5–15. (4)

Alders- og brugspatina. Mindste vase med stødmærke/slag på øverste kant samt glaspest. Største vase med uregelmæssighed ved munding.

Moderne kunst og design, 28. januar 2020

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

320 DKK

320 DKK
(Autobud) 300 DKK
300 DKK
(Autobud) 290 DKK
280 DKK
(Autobud) 270 DKK
260 DKK
250 DKK