2005/789
Kaj Franck (f. Finland 1911, d. Santorini, Grækenland 1989)
To vaser og to skåle af klart glas indlagt med hhv. luftbobler og mønstre i gråt. Største skål sign. K. Franck, Nuutajärvi, Notsjö -54. Mindste vase sign. K. Franck - Iittala. To øvrige usigneret. H. 5–15. (4)
Alders- og brugspatina. Mindste vase med stødmærke/slag på øverste kant samt glaspest. Største vase med uregelmæssighed ved munding.
Moderne kunst og design, 28. januar 2020
Vurdering
Hammerslag