1632/​631

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Svanen”. Loungestol med returdrej, betrukket med mintgrøn uld, monteret på drejebar satinpoleret stålrør med stjernefod af aluminium. Model 3320. Designet 1958. Udført og mærket hos Fritz Hansen i 2007.

Stemplet under foden: Fritz Hansen nr. 10070000069.

Label mrk. Republic of Fritz Hansen. Design Arne Jacobsen. Made in Denmark 2007.

Dette emne handles i fuldmoms

Udstillingsmodel. Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker på fod.

Moderne kunst og design, 9. august 2016

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK

10 bud

10.000 DKK
(Autobud) 9.500 DKK
9.500 DKK
(Autobud) 9.000 DKK
9.000 DKK
(Autobud) 8.500 DKK
8.000 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK