2436/​1151

Russisk cirkulær diamant- og emaljebroche, dekoreret med den russiske kejserlige dobbeltørn, prydet med mørkeblå opak emalje samt talrige rosenslebne diamanter og én old mine-cut diamant, herunder lys blå translucent emalje på guillocheret grund, monteret i sølv og forgyldt sølv. C. 1900. Omlavet fra en oprindelig knap til en broche. Diam. 2,5.

Proveniens: Dansk ejers forfædre var marinesoldater og bl.a. bosiddende i Nordsjælland. Brochen er muligvis kommet i familiens eje i forbindelse med zar-familiens besøg her. Æske medfølger.

Minimal alders- og brugsslitage, inkl. minimale afslag på translucent emaljens kant. Spor efter knappeøsken på bagsiden.

I Lyngby
Vur­dering

3.000–5.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

51973 1.550 DKK
842610 1.500 DKK