Figur af liggende Buddha på firkantet trinbase af forgyldt bronze, både dragt og base rigt dekoreret. Thailand, 19.-20. årh. L. 53 cm. H. 27 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Små afslag samt indtryk af base (randen). Hjørne øverst på basen med afslag.
Ældre malerier, møbler og varia, 12. december 2022
39 bud