2434/703
Kræsten Iversen (f. Holsted 1886, d. København 1955)
“Blaa klipper, Svaneke klit”. Sign. KI; titel på blændrammen. Olie på lærred. 77×120.
Små krakeleringer særligt langt midten samt generelle optørringsrevner. Lærredet er ujævn og kan med fordel strammes op.
Vurdering