Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Den Spanske Stol”. Et par armstole med stel af massiv eg. Sæde og ryg udspændt med brunt farvet kernelæder. Model 2226. Formgivet 1958. Udført hos Fredericia Stolefabrik. (2)
Litteratur: Arne Karlsen, “Møbler tegnet af Børge Mogensen”, ill. s. 84–85.
Brugspatina, herunder ridser, mærker og pletter. Skind med nogle krakeleringer. Stel ujævn falmet.
Moderne kunst og design, 29. maj 2018
13 bud