1822/​510

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

“Den Spanske Stol”. Et par armstole med stel af massiv eg. Sæde og ryg udspændt med brunt farvet kernelæder. Model 2226. Formgivet 1958. Udført hos Fredericia Stolefabrik. (2)

Litteratur: Arne Karlsen, “Møbler tegnet af Børge Mogensen”, ill. s. 84–85.

Brugspatina, herunder ridser, mærker og pletter. Skind med nogle krakeleringer. Stel ujævn falmet.

Moderne kunst og design, 29. maj 2018

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

22.000 DKK

13 bud

(Autobud) 22.000 DKK
21.000 DKK
(Autobud) 20.000 DKK
19.500 DKK
19.000 DKK
18.500 DKK
(Autobud) 18.000 DKK
17.500 DKK
(Autobud) 17.000 DKK
16.500 DKK
16.000 DKK
15.500 DKK
15.000 DKK