2432/​600

Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)

Et par armstole med stel af mahogni. Sæde samt ryg betrukket med patineret skind. Udført 1930–40erne hos snedkermester Frits Henningsen. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds og defekter/krakleringer.

I Lyngby
Vur­dering

6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?