2033/135
Kerubske af sølv, laf bagside graveret med bladbånd med inskriptionen SVEN CHRISTENSØN, skaft med bølgemønster, endestykke med dobbelt kerubhoved. Senere indridsede ejerdata IB51 og PBS. 17. årh., antagelig Norge. Vægt 41 g. L. 17,5 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. august 2020
Vurdering
Hammerslag