2440/34
Christian Zacho (f. Grenaa 1843, d. Hellerup 1913)
Åløb gennem skoven, sommerdag. Sign. Chr. Zacho 1904. Olie på lærred. 88×125.
Udstillet: Charlottenborg 1904.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 242, 1969 nr. 229.
Behov for let overfladerensning. Enkelte retoucheringer.
Vurdering