Karl Hansen Reistrup (f. Valby 1863, d. København 1929)
Bjørnefigur af lertøj dekoreret med lustreglasur. Sign. K.H.R. samt HAK. Udført hos Kähler. H. 15. L. 16,5.
Almindelig brugspatina, herunder overfladeridser og mærker. Enkelte små glasurafskalninger.
Moderne kunst og design, 17. september 2024
19 bud