872/​1435

Novgorod-skolen, 16. årh.s slutning

Russisk ikon med fremstilling af Guds engel giver hjorden til Flor og Lavr. Øverst på bjergtoppen ses ærkeenglen Michael flankeret af Skt. Flor og Skt. Lavr, siddende nederst i billedet ses biskophelgene Blasius og Spiridion, på rammen flankeret af de hellige martyrer Ekaterina, Pergamounij og Pjatnitsa. Tempera på træpanel, forsænket billedflade(kovcheg). Novgorod-skolen, 16. årh.s slutning. 33×25,5.

Udstillet: Gøteborgs Kunstmuseum 1927, Kunstindustrimuset i Oslo 1928, Nasjonal Galleriet i Oslo 1930, Oslo Kunstforening 1957 og Museet Erkebispegården i Trondheim 1999.

Litteratur: Helge Kjellin: "Russiske ikoner i Norsk og Svensk eie), Oslo 1956, omtalt og afb. s. 132–133.

Proveniens: Erhvervet 1922–1931 i Skt. Petersborg af Richard Zeiner-Henriksen.

Budgivning på dette katalognummer kræver forudgående registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, fremvisning af billedlegitimation samt indbetaling af depositum på 25.000 DKK på forlangende. Registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, billedlegitimation og depositum skal være Bruun Rasmussen Kunstauktioner i hænde senest fredag den 26. maj.

Russisk kunst og ikoner, 9. juni 2017

Vur­dering

400.000–500.000 DKK

Hammerslag

480.000 DKK