1544/​744

Viggo Sten Møller (f. Herstedøster 1897, d. Frederiksberg 1990)

Et par stole med stel af Cubamahogni. Sæde og ryg betrukket med blå uld. Samt et par skabe af bejdset birk, front med låger, bag hvilke hylder. Udført hos snedkermester Adolf Jørgensen. Skabe: H. 78. B. 90. D. 44. (4)

Proveniens: Arkitekt Viggo Sten Møller.

Lignende modeller præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1929. Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 1, s. 58–59.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og skjolder. Lakering med slitage. Betræk med pletter og smuds. Nøgle medfølger.

Moderne kunst og design, 27. oktober 2015

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag