Ubekendt maler, 17. årh.
Miniatureportræt af Gustav 2. Adolf af Sverige (1594–1632). Usigneret. Olie på ben, dekoreret verso. Oval. 10,5×7,5. Uindrammet.
Betegnet på etiket på bagsiden “Es. allem”, dvs. tysk maler.
Mindre ridser, krakeleringer og afskalninger.
Ældre malerier og møbler, 27. maj 2019