2250/596
Gerd Bøgelund (f. Gentofte 1923, d. 1987)
Rund vase af stentøj, udvendigt med bladdekor i relief. Dekoreret med olivinglasur. Sign. monogram, 21741. Udført 1969–1974. Kgl. P. H. 13,3. Diam. 12.
Almindelig brugspatina, herunder få overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 13. december 2022
Vurdering
Hammerslag