1721/1577
Rundt kaminur af sort granit i form af tempel med frise af patineret metal, skive med romertal i guld, beslag af forgyldt bronze. 20. årh.s begyndelse. H. 45. Diam. 24.
Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med alders- og brugsslitage. Pendul og optræksnøgle medfølger.
Varia, 25. maj 2017
Vurdering
Hammerslag