1532/​515

Vilhelm Lauritzen (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)

Et par sofaborde med stel af bøg. Cirkulær top af massiv teak. Udført ca. 1945 hos Rud. Rasmussens snedkerier med rester af mærkat herfra. H. 55. Diam. 89. og 90. (2)

Proveniens: Vilhelm Lauritzen Arkitekter.

Modellen blev formgivet til Radiohuset og anvendt i foyeren.

Dette emne handles i fuldmoms

Fremstår med brugsslitage, herunder ridser, mærker, pletter og varmemærker. Begge borde med hul i midten fra tidligere topmontering.

Moderne kunst og design, 4. august 2015

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag