2232/​605

Immanuel Ibsen (f. Skanderborg 1887, d. Göteborg 1944)

Mols bjerge, ca. 1919. Sign. Ibsen. Olie på lærred. 43×60.

Proveniens: Privat samling. Udlånt og udstillet: Nivaagaards Malerisamling, 2017, med mærkat herfra. Afbilledet i udstillingskataloget Stille uro, s. 62.

Nogle mindre krakeleringer. Minimalt tegnestiftshul i øverste venstre hjørne. Behov for let overfladerensning.

Moderne kunst og design, 9. august 2022

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

12.000 DKK

17 bud

12.000 DKK
11.500 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK
10.000 DKK
(Autobud) 9.500 DKK
9.500 DKK
(Autobud) 9.000 DKK
8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK
(Autobud) 6.500 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK