Immanuel Ibsen (f. Skanderborg 1887, d. Göteborg 1944)
Mols bjerge, ca. 1919. Sign. Ibsen. Olie på lærred. 43×60.
Proveniens: Privat samling. Udlånt og udstillet: Nivaagaards Malerisamling, 2017, med mærkat herfra. Afbilledet i udstillingskataloget Stille uro, s. 62.
Nogle mindre krakeleringer. Minimalt tegnestiftshul i øverste venstre hjørne. Behov for let overfladerensning.
Moderne kunst og design, 9. august 2022
17 bud