1949/​8664
Russisk festdagsikon, med opstandelsen og nedstigningen omgivet af ortodokse motiver. Tempera på træ. 19.-20. årh. 31×26.

Be­skriv­el­se

Russisk festdagsikon, centralt med opstandelsen og nedstigningen omgivet af tolv ortodokse festdagsmotiver. Tempera på træ. 19.-20. årh. 31×26.

Mindre afskalninger. Restaureret.

Russisk tema, 5. december 2019

Ikoner

Vur­dering

5.000 kr.

Hammerslag