1410/586
Gundorph Albertus (f. Hillerød 1887, d. 1969)
“Mitra”. Bestik af sølvplet. Udført og stemplet hos Georg Jensen. (25)
Bestående af: 6 frokostknive, 6 frokostgafler, 7 dessertskeer, 6 kaffeskeer.
Georg Jensen bestikposer medfølger. Almindelig brugspatina, herunder overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 4. marts 2014
Vurdering
Hammerslag