Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)
Interiør fra dagligstuen på Kruuseminde med personer omkring bordet i lampelys. Sign. M. A. 9. 12. 11. Olie på lærred. 68×60.
Udstillet: “Skagen i Herning”, Herning Kongrescenter, 2002, nr. 10.
Kruuseminde herregård ved Korsør var ejet af godsejer Alexander Bech, som Michael Ancher malede 1911, dette udstillet på Charlottenborg 1912 nr. 18. Det var tiltænkt som gave til den portrætteredes kone Josepha Vilhelmine Bech.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 673, 2000, nr. 369 afb. s. 145.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 25. februar 2020