2125/557
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Fritstående tre pers. sofa med ben af mahogni. Sæde, sider og ryg betrukket med patineret brunt skind. Model 2213. Formgivet 1963. Udført hos Fredericia Stolefabrik. L. 220.
Ben med alder- og brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med kraftig slitage, herunder pletter, smuds, skjolder og defekter.
Moderne kunst og design, 22. juni 2021
Vurdering
Hammerslag