1911/2006
Herrearmbåndsur af stål. Model Speedmaster Mark II, ref. 145.014. Mekanisk værk med manuelt optræk, kaliber 861. Sort skive med hvide indeks og visere. Omega lænke af stål samt foldespænde. Omkreds 21 cm. Urets diameter 42 mm. 1970'erne.
Kvittering for service 2018 medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med brugsspor, herunder overfladiske ridser på urkasse.
Armbåndsure, 13. marts 2019
Vurdering
Hammerslag