921/​901

Peder Moos (f. Nybøl 1906, d. Bredebro, Tønder 1991)

Unika væghængt medicinskab af nøddetræ med talrige indlægninger af lyst træ. Front med to jalousilåger, greb med små indlægninger af sølv, base med cirkulær lås af sølv. Indvendigt med to justérbare organisk formede hylder. Top ilagt monogram. Medfølgende håndlavet blyant af nøddetræ. Sign. “men denne er en Gave 29 VIII 1963”. Formgivet og udført ca. 1962–1963 af snedkermester Peder Moos. Skab: H. 44,5. B. 69,5. D. 26,5. Blyant: L. 17. (2)

Proveniens: Formgivet og udført på bestilling ca. 1962–1963 af nuværende ejers far. To håndskrevne breve fra Peder Moos til sælgers fader medfølger desuden.

Vur­dering

250.000–300.000 DKK

Hammerslag

450.000 DKK