2114/81
Canton fad af porcelæn, dekoreret i farver og guld på grund af celadon, med paladssceneri omkranset af meanderbort, på fane blomster. Ca. 1900. Diam. 37 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser. En gennemgående hårrevne på fane.
Ældre malerier, møbler og varia, 5. april 2021
Vurdering
Hammerslag
16 bud