1439/​916

Alf Svensson (f. Sverige 1923, d. sst. 1992)

Lænestol med drejefod af aluminium. Sider, ryg og dybthæftede hynder betrukket med beige skind. Model Form7. Formgivet 1965. Udført og mærket hos DUX.

Tegn på brug, herunder ridser, mærker og overfladiske krakeleringer. Falmet skind. Hynder med porøst skum.

Moderne kunst og design, 23. september 2014

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

22 bud

(Autobud) 1.000 DKK
1.000 DKK
950 DKK
(Autobud) 900 DKK
900 DKK
(Autobud) 850 DKK
800 DKK
750 DKK
700 DKK
(Autobud) 650 DKK
650 DKK
600 DKK
(Autobud) 550 DKK
550 DKK
500 DKK
(Autobud) 480 DKK
460 DKK
(Autobud) 420 DKK
400 DKK
(Autobud) 320 DKK
300 DKK
250 DKK