2104/518
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Stor, cirkulær skål af stentøj modelleret med fire “fødder”. Dekoreret med mørkeblå glasur. Sign. E.St.N. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. Udført 1950–1968. H. 16,2. Diam. 26.
Enkelte overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 26. januar 2021
Vurdering
Hammerslag
16 bud