154/​13

Brian Ravnholt Jepsen (b. 1977)

Brian Ravnholt Jepsen: “Untitled #1”. Sign. på bagsiden Brian Ravnholt Jepsen 2010. Lysstofrør, gips og træ. H: 20 cm, B: 50 cm, D: 75 cm.

Brian Ravnholt Jepsen (f. 1977) arbejder konceptuelt, når han skaber sine humoristiske, absurde og legende, tværmediale værker, der ofte er præget af en konceptuel drejning. Han henter bl.a. inspiration fra COBRA-bevægelsen, fluxus og popkunst og bygger ofte videre på diverse konstruktioner, som han har udviklet gennem procesorienterede eksperimenter og forskellige undersøgelser og udforskninger af f.eks. sociale konstellationer og lydlige universer. I Brian Ravnholt Jepsens værkpraksis er det ofte publikums erfaring og oplevelse, nærmere end kunstnerens egen, der lægges vægt på. Det er f.eks. tydeligt i flere af hans installationer, som publikum kan bevæge sig rundt om, kravle ind i og opholde sig i. Brian Ravnholt Jepsen er uddannet fra Det Fynske Kunstakademi i 2009 og har bl.a. udstillet i New York, Oslo og København.

Condition

Det fulde beløb fra auktionen går ubeskåret til http://www.nyreforeningen.dk/blivorgandonornu/?Om_kampagnen:Kunstudstillingen_-_Reservedele[Nyreforeningens kampagne “Reservedele”], og Bruun Rasmussen Kunstauktioner beregner ikke salær i forbindelse med salget.

Eftersynet finder sted hos:
We Love People Gallery, Dyrkøb 7, ST, 1166 København K

Åbning: Fredag 16. april kl. 17–23.
Eftersyn: 21–23 og 28–29 april. kl. 15–19.

Købte emner kan afhentes 4–12 maj hos Bruun Rasmussen, Baltikavej 10, 2100 København Ø.

Læs mere om auktionen http://www.bruun-rasmussen.dk/auction.do?aid=100000451[her]

Auction

"Spare parts" charity auction, 29 April 2010

Category
Estimate

6,000–8,000 kr.

Sold

Price realised

3,200 kr.

40 bids

When Bidder Bid
3,200 kr.
(Auto bid) 3,000 kr.
3,000 kr.
2,600 kr.
(Auto bid) 2,500 kr.
2,400 kr.
(Auto bid) 2,100 kr.
2,000 kr.
1,550 kr.
(Auto bid) 1,500 kr.
1,500 kr.
1,450 kr.
(Auto bid) 1,400 kr.
1,350 kr.
1,300 kr.
(Auto bid) 1,250 kr.
1,250 kr.
1,200 kr.
1,150 kr.
1,100 kr.
1,050 kr.
(Auto bid) 1,000 kr.
950 kr.
(Auto bid) 900 kr.
850 kr.
800 kr.
(Auto bid) 750 kr.
750 kr.
700 kr.
650 kr.
(Auto bid) 600 kr.
600 kr.
(Auto bid) 550 kr.
500 kr.
(Auto bid) 480 kr.
460 kr.
420 kr.
(Auto bid) 400 kr.
380 kr.
300 kr.