Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)
“Fjord” og “Kongo”. Bestikdele af rustfrit stål med skafter af teak og sort bakelit. Stemplet IHQ Dansk Designs, Germany. Stempler med variationer. “Fjord” udført for Dansk Designs fra 1953. (6)
Bestående af:
“Fjord”: 1 forskærersæt, 1 steggaffel, 1 isske, 1 oplukker.
“Kongo”: 1 sauceske.
“Fjord” blev præmieret i Georg Jensens Konkurrence 1953. Litteratur: Dansk Kunsthåndværk 1954, s. 175. Udstillet: Museum of Modern Art, New York
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Forskærerkniv med rester af lim mellem skaft og blad.
Moderne kunst og design, 18. februar 2020