Fransk miniature secrétaire à abattant fineret med nøddetræ i marqueterie og rosentræ, beslag af forgyldt bronze. I fronten tre skuffer samt skriveklap bag hvilken små skuffer. Topplade af brunbroget marmor. Ca. 1900. H. 46 cm B. 32 cm D. 17 cm.
Aldersrelaterede spor. Topplade med revne og reparation. Nøgle medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021
14 bud