2119/831
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Thekande af stentøj dekoreret med turkisgrøn glasur. Buet hank af bambus beviklet med flet i natur og blå. Udført og stemplet hos Saxbo, Danmark. H. inklusiv hank 17.
Større afslag på tud samt uglaseret plet/stødmærke på kant. Brugsslitage. Slitage på bemaling på hank.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
39 bud