2434/516
Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
Rund vase af patineret diskometal, støbt med kanneleret reliefdekor. Stemplet monogram Just A., Denmark. Dessin D2411. H. 25,8.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker - fortrinsvis på øverste kant samt vasens yderside ved bredeste punkt. Indvendigt med spor af kalk.
Vurdering