2204/8
Signeret Isfahan tæppe, Persien. klassisk nichedesign med fugle, dyr, slyngede grene, blomster og bladværk på blå bund. Knyttet på silkekæde. Sign: Iran Esfahan Abbas Mansouri. 20. årh. 218×136.
Slidte kanter. Slidte frynser. Trænger til vask. Det ene hjørne med defekt.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. januar 2022
Vurdering
Hammerslag
14 bud