Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)
“FN-stolen”. Sjælden armstol af teak, sæde og ryg betrukket med turkis uld. Model FJ 51. Formgivet 1951. Udført hos snedkermester Niels Vodder, 1960erne.
Proveniens: Erhvervet af nuværende ejers fader fra større erhvervsvirksomhed i Aarhus i 1960'erne.
Ombetrukket hos OneCollection med det originale turkis stof designet af Hanne Vedel fra Spindegården. Det samme betræk blev benyttet til armstolene i forbindelse med istandsættelse af Formynderskabsrådssalen i FN-Bygningen i New York.
Litteratur: Grete Jalk [red.], “Dansk Møbelkunst gennem 40 Aar”, bd. 3, s. 198–199.
Nyrenoveret stand. Restaureret og nybetrukket hos OneCollection. Stel med enkelte ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 4. august 2020