2004/​229
Fire vodka kopper af sølv. Danske pseudo stempler. 19. årh. Vægt 231 g. H. 5–5,5 cm. (4)

Be­skriv­el­se

Fire vodka kopper af sølv med drevet og graveret dekoration. Danske pseudo stempler, antagelig alle for Jacob Magnus Aage Steffensen, 19. århs.s slutning. Vægt 231 g. H. 5–5,5 cm. (4)

Fremstår med alders- og brugsslitage. To topkanter graveret Ingrid, bunde punslet med ejerinitialer.

Ældre malerier, møbler og varia, 20. januar 2020

Vur­dering

2.000 kr.

Hammerslag

1.300 kr.

(Autobud) 1.300 kr.
1.250 kr.
(Autobud) 1.200 kr.
1.150 kr.
(Autobud) 1.100 kr.
1.050 kr.
1.000 kr.