1632/550
Severin Hansen Jr. (f. 1936, d. 2020, Møbeldesigner)
Et par sengeborde af palisander med skuffe i sarg, underliggende hylde med flet. Udført og mærket hos Slagelse Møbelsnedkeri. 1960'erne. H. 50. L. 50. B. 35. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser nederst på ben. Toppe med vandskjolder, ridser og mærker primært på ene bord. Andet bord med minimalt afslag på skuffe.
Moderne kunst og design, 9. august 2016
Vurdering
Hammerslag
17 bud