Peter Green (f. Liverpool 1706, d. Åbenrå 1795)
Sønderjysk standur i kasse af bemalet og guldstafferet træ, skive af messing med gennembrudte hjørneornamenter, timekrans med romertal. Plakette sign. Wm. Green, Apenrade. Danmark, 18. årh.s anden halvdel. H. 208. B. 50. D. 29.
Provenance: Tidligere inventar på gården Rangstrup ved Agerskov i Sønderjylland.
Uret er i 1967 restaureret af urmagerfirmaet Valdemar Fahrendorff & Søn, Haderslev, og konservator, malermester C.A. Helleesøe, Mølby.
Tidligere på auktion i Kunsthallen, København, september 2000, lot 301.
Blandt de bedst kendte af de nordslesvigske urmagere er Green (Liverpool 1706 - Åbenrå 1795) fra Åbenrå eller “Apenrade”, som det skrives på urene. Slægten går tilbage til den engelske urmager, Peter Green, der omkring 1740 indvandrede med hustru og børn fra Liverpool til Åbenrå, fik borgerskab i 1744/45 og virkede der til sin død i 1795. Han havde to sønner, William og Jonathan, der også blev urmagere i Åbenrå, og endelig havde William en søn Jakob, der fortsatte urmageriet til sin død i 1847.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul og to lodder af bly medfølger.
Selected - Udvalgte antikviteter og dekorative objekter, 21. juni 2021