2103/837
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Savbukkestolen”. Sæt på fire spisebordsstole af eg. Sæde betrukket med blå uld. Model CH 29. Formgivet 1952. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og midre afslag. Uld med pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 19. januar 2021
Vurdering
Hammerslag
14 bud