2103/​397

Victoriansk lygteur med spilleværk i kasse af sortmalet træ med forgyldt bronze, skive af messing med forgyldt ornamentik, værk med repetion, kvarterslag og spilleværk. Mærket Sanderson Edingburgh. Ca. 1900. H. 43,5. B. 31. D. 23.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Ankergang. Pendul og Optræksnøgle medfølger. Renver i træet på kassen.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

3.000 DKK