1403/1565
Rokoko tabatiere af sølv, indvendig forgyldt, låg og bund graveret med henholdsvis S og monogram. Mester Jens Nielsen Randers, borgerskab København 1731, død 1771. Vægt 77 gr. H. 2,5 cm. L. 8 cm.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Lille revne på låget.
Varia, 16. januar 2014
Vurdering
Hammerslag
11 bud